Gülşah Tütüncü

BİYOGRAFİ

GÜLŞAH TÜTÜNCÜ

Müzisyen baba ve öğretmen bir annenin kızı olarak İstanbul’ da dünyaya gelen Gülşah Tütüncü, küçük yaşlarda müzik yeteneğini fark eden annesinin yönlendirmesiyle TRT çocuk korosu sınavlarını kazanarak, televizyon radyo kayıtlarına ve profesyonel müzik yaşantısına başladı. Bu dönemi Opera Gençlik Korosu takip etti. On iki yaşında girdiği İstanbul Türk Müziği Devlet Konservatuarı yetenek sınavını da ikincilikle kazanan Gülşah Tütüncü’nün kemanla tanışması bu yaşlarda oldu. Orta, lise ve üniversite eğitimini konservatuarda tamamlayarak mezun oldu. Eğitimi süresince akustik kemanıyla AKM başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında solo keman resitalleri Paris Gençlik Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası vb. büyük senfoni orkestralarında solo konserler verdi. Konservatuar sonrası uzun yıllar Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrasında çok sayıda konserde çaldı. Köln senfoni orkestrasıyla verilen ortak konserlerde klasik Türk bestecilerinin icrasında bulundu. Haldun Dormen Tiyatrosu ve Devlet Tiyatrolarındaki müzikallerde yer aldı.

Akademik çalışmalar seyrederken bir yandan da popüler müziğe yaklaşan Gülşah Tütüncü, Türkiye’deki ilk elektro keman performansları sergileyen müzisyenlerden olup sahnede kendine özel şovlar yaratmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Konservatuar sonrası kendi kurduğu Şahmaran isimli grubuyla önemli VİP konserler, global ve uluslararası firmaların gala, lansman, bayi vb. toplantılarında sayısız konserler verdi. Kendi sahnesi ve eşlik ettiği sanatçılarla büyük illerdeki konserlerin yanı sıra Türkiye genelinde; Karadeniz, Güney, Anadolu ve Doğu Anadolu turnelerinde yüzlerce şehirde turneler gerçekleştirdi.

Avrupa turnelerinde; Berlin, Hollanda, Born, Pakistan, Belçika, Freiburg, Londra, Kıbrıs, Frankfurt, Moskova, Arnavutluk, Amsterdam, Dubai, Braucweig, Azerbaycan, İsviçre, Friendrichshafen, Tiflis, Gelsenkichen, Heilbronn, Köln, Braunchweig, Kazakistan Dubai ülkelerinde ülkelerde konserler verdi.

Sezen Aksu, Mustafa Sandal ve Yaşar’la uzun seneler aynı sahneyi paylaşarak kendilerine vokal ve kemanıyla eşlik etti.

Birçok film, reklam, jingle, dizi, belgesel, albüm vb. kayıtları seslendiren ve çalan Gülşah Tütüncü söz ve müziği kendisine ait olan “Hiç Gitmesin” adlı şarkıyı “Enbe feat Gülşah Tütüncü” olarak seslendirdi. Yine söz ve müziği kendisine ait olan “Dua Ediyorum” isimli dijital single çalışmasının ardından 2019 yılında yazıp seslendirdiği single şarkısı Sen de mi Brütüs’ü yayımladı.

Beste ve söz yazarlığıyla popüler müzik camiasında ses getiren çalışmaları olan Gülşah Tütüncü’nün yazdığı şarkıları Tarkan, Mustafa Ceceli, Emre Altuğ, Murat Boz, Sibel Can gibi bir çok sanatçı seslendirmişdir. Şarkıcılığı, enstrümanistliği, beste ve söz yazarlılığı kimliğinin yanı sıra müzik kompozisyon ve aranjmanlarıyla da ilgilenen Tütüncü, yazdığı şarkıların düzenlemelerinin bir çoğunu da kendi hazırlıyor. Çok sayıda keman, piyano, oda müziği eserleri, tango vals, türkü formatında enstrümantal besteleri de bulunan sanatçı yakın zamanda bu çalışmalarını da dinleyicilerle paylaşacak.